WYBIELANIE ZĘBÓW

W ciągu ostatnich kilkunastu lat coraz większą popularność zyskuje na świecie wybielenie zębów (chemiczne)

 

DLACZEGO WYBIERAMY METODY CHEMICZNEGO WYBIELANIA ZĘBÓW ? 

 • nie naruszają struktury zęba (nie trzeba szlifować zębów, tak jak w przypadku koron i  licówek)

 • są tanie (w porównaniu z koronami i licówkami, które trzeba wykonać w pracowni protetycznej)

 • są bezpieczne, a tym samym nieszkodliwe dla zdrowia oraz tkanek wybielonych zębów (o czym donosi literatura fachowa oraz fakt, że metoda jest  popularna na całym świecie od wielu lat)

JAKIE ZNAMY METODY WYBIELANIA CHEMICZNEGO ? 

 • nakładkowe ("wybielacz" jest aplikowany na zęby przy pomocy nakładek indywidualnych przygotowanych dla każdego pacjenta w laboratorium )

 • "lampowe" "laserowe" (działanie "wybielacza" jest "wspomagane" przez światło lampy lub lasera

 • paskowe ("wybielacz" jest aplikowany na zęby przy pomocy pasków zakupionych w np. w aptece)

W naszych gabinetach od ponad 10 lat stosujemy wybielanie zębów. Mimo, że na życzenie pacjenta możemy zastosować każdą z powszechnie stosowanych metod, to jednak szczególnie polecamy METODĘ NAKŁADKOWĄ.

Dlaczego metoda nakładkowa ?

 1. Ponieważ jest tania

 2. Ponieważ jest skuteczna (wybieliliśmy dotychczas zęby  kilkuset pacjentów w różnym wieku i obserwujemy rezultaty od 1999 roku, kiedy to wykonaliśmy pierwsze nakładki)

 3. Ponieważ jest bezbolesna - nie powoduje tak silnych bólów jak tzw. "wybielanie błyskawiczne" (wykonywane w gabinecie dentystycznym w przeciągu od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, najczęściej z użyciem specjalnej lampy lub lasera)

 4. Ponieważ jest bezpieczna (indywidualne nakładki, dokładnie przylegają do zębów ze wszystkich stron, gwarantując równomierne wybielanie i minimalizując podrażnienia dziąseł, a stosowany przez nas preparat jest produkowany przez jedną ze znanych amerykańskich firm -ten sam, sprawdzony od 1999 roku)

 5. Ponieważ jest "sterowalna", tzn. dzięki napełnianiu różnych fragmentów nakładki możemy dowolnie wybielać zęby z przodu lub po bokach w zależności od tego, które są bardziej żółte.

 6. Ponieważ jest "powtarzalna", tzn. wybielanie można powtórzyć za rok lub dwa, gdy zęby lekko ściemnieją, używając tych samych nakładek, a dokupując jedynie "wybielacz" (po ok.2-3 latach wybielone zęby, niezależnie od metody ciemnieją)

 7. Ponieważ jest uniwersalna - nakładki do wybielania, można użyć do aplikacji innych preparatów np. przeciwpróchnicowych. preparatów fluoru lub innych preparatów wzmacniających zęby lub zapobiegających nadwrażliwości.

 8. Ponieważ jest " łagodna" (można indywidualnie dobierać stężenie preparatu do wrażliwości zębów i dziąseł pacjenta co sprawia, że proces wybielania przebiega stopniowo, a łagodnie zmieniający się kolor się utrzymuje się o wiele dłużej niż przy zastosowaniu innych metod)

 9. Ponieważ jest wygodna -pacjent nie musi systematycznie nakładać nakładki, gdyż efekt wybielania zależy od ilości "nałożeń", a nie od ich systematyczności .

 10. Ponieważ pacjent decyduje o intensywności wybielenia swoich zębów - im więcej "nałożeń" - tym zęby są bielsze (w metodach "błyskawicznych" - lampowych lub laserowych o uzyskanym kolorze decyduje lekarz)

DLACZEGO NIE POLECAMY METOD "BŁYSKAWICZNYCH" ?

 1. Ponieważ są drogie (ze względu na wysoką cenę lamp do wybielania a tym bardziej laserów, cena takiego zabiegu jest zazwyczaj zdecydowanie wyższa niż "wybielanie nakładkowe")

 2. Ponieważ są bolesne (większość pacjentów następnego dnia uskarża się na silny ból, trudny do opanowania przy pomocy środków przeciwbólowych)

 3. Ponieważ używane "wybielacze " mają bardzo wysokie stężenia, są żrące, dlatego przed zabiegiem dziąsła muszą być osłonięte specjalnymi, zazwyczaj światłoutwardzalnymi osłonkami, aby nie uległy bolesnemu chemicznemu poparzeniu.

 4. Ponieważ są nieprzewidywalne tzn. :* nie wiadomo jaka będzie tzw. "późna reakcja" zębów (reakcja po kilku latach od zabiegu - metody błyskawicznego wybielania pojawiły się po roku 2000, a w Polsce po 2005) na tak agresywny preparat wzmocniony działaniem lasera. W literaturze podnoszą się głosy, że część zębów może ulegać umartwieniu. W przeciwieństwie do nich metoda nakładkowa jest stosowana od początku lat 90-tych i jest w literaturze uważana za bezpieczną). Trudno też przewidzieć jaki uzyska się stopień wybielenia zębów po tak krótkich 15-20 minutowych seansach .

 5. Z naszych ponad 10-cio letnich obserwacji wynika, że po 2-3 latach od zabiegu zęby ciemnieją (niezależnie od zastosowanej metody). Jeżeli były wybielane "błyskawicznie", to drogi zabieg należy powtórzyć albo zrobić nakładkę i wybielić nakładkowo, aby utrwalić efekt wybielania.

  Wybielanie laserowe -obejrzyj:

http://www.youtube.com/watch?v=tZBmuiyKJaw

 

Dlaczego nie polecamy amatorskiej metody paskowej ?

 1. Ponieważ jest droga - mimo niskiej ceny zakupu pojedynczego opakowania, żeby finalnie uzyskać efekt zbliżony do profesjonalnego wybielania nakładkowego trzeba użyć kilka opakowań co cenowo wychodzi drożej.

 2. Ponieważ jest niedokładna - paski nie przylegają dokładnie do całej powierzchni zęba, co powoduje nierównomierne wybielanie.

 3. Ponieważ jest nietrwała - paski przylegają tylko do powierzchni przedniej zęba, co sprawia, że wybielanie jest powierzchowne (nie wybielone są głębokie tkanki zęba jak np. w wybielaniu nakładkowym), a tym samym efekt jest krótkotrwały

 4. Ponieważ często powoduje efekt tzw. "wybielania łaciatego" - tzn. wybielone są miejsca kontaktu z paskiem (płaskie powierzchnie zębów), a niewybielone pozostają okolice szpar międzyzębowych.

 5. Ponieważ jest poza profesjonalną kontrolą doświadczonego lekarza, który udzieli porady i pomoże wypadku powikłań (wybielania łaciatego, nadmiernej transparencji i ciemnienia zębów po wybielaniu, stanów zapalnych brodawek